Grāmata “Mana Francija jeb Ardievu, sniegs!”

9789934010460

Neplānoti manās rokās nonāca latviešu rakstnieces Agneses Jaunas grāmatiņa “Mana Francija jeb Ardievu, sniegs!” Grāmata, kā bagātīgas dažādu augļu garšas piesātināta vīna glāze, baudot tika izdzerta vienā vakarā. Mazuma piegarša aizverot pēdējo vāku tik uzstājīga, bet laba daudz nevajag, tā kā atvieglojums prātā ienāk senā paruna un mani nomierina. Par šādu grāmatu un rakstnieci iepriekš nebiju dzirdējusi, arī informācija internetā skopa – Agnese Jauna ir dzimusi 1974. gadā, Aucē. Pēc latviešu literatūras studijām LU Filoloģijas fakultātē devās apceļot pasauli, bet noenkurojās Vācijā, kur studēja sociālpedagoģiju, apprecējās, ģimenē aug dēls.

Pirms sāku lasīt plāno maza formāta grāmatiņu, prātā paturu to, ka autore pēc desmit nodzīvotiem gadiem skaistajā Bavārijā, kopā ar savu vīru anesteziologu pārvācās uz Dienvidfranciju. Pārvācās nevis aiz pienākuma vai finansiālu apsvērumu dēļ, bet gan noguruma no vāciešu pedantisma, sniega šķūrēšanas un ierastības dēļ.

Grāmata hronoloģiski (kā dienasgrāmata) apraksta ģimenes ikdienu, īpaši izceļot nacionālās īpatnības, piemēram, pedantisko sniega šķūrēšanu agros rītos Bavārijas ārēs un neaptveramo birokrātiju Dienvidfrancijas iestādēs, tur valdošo netīrību uz ielām un utīm galvās. Jā, jā! Un, lai cīnītos pret bieži sastopamajām utīm, veikalā pat vairāki plaukti ar cīņas līdzekļiem!

Arī ēšanai, vīndzeršanai (jau brokastīs!), atpūtas brīžiem un iepirkšanās veikšanai ir veltīti vairāki stāsti un vērojumi.

Grāmata uzrakstīta ļoti vienkārši, sarunas un vērojumi dzīvi, asprātīgi. Vienu brīdi viss liekas tik subjektīvi aprakstīts, bet, lasot nākamo lappusi, jau skaļi piekrītu – jā, tā tiešām ir! Grāmata patiks tiem, kuri mīl ceļot, kuri bijuši minētajās valstīs, arī tiem, kuri nemīl biezas grāmatas vai tiem, kuri priecājas par latviešu literatūru. Patiks arī tiem, kuri jūsmo par Bavāriju, bet nespēj saprast, kas tik īpašs tajā Dienvidfrancijā.

Starp sakārtoto Bavāriju un haotisko Dienvidfranciju ap 1000 kilometriem, tie nobraucami nepilnās divās dienās, ar nakšņošanu kādā motelī, bet vides maiņa ir nieks, ar sabiedrības un tikumu maiņu! Cik ilgi Agnese dzīvoja šajā ar gara acīm kā paradīzi uzlūkotajā Dienvidfrancijā, lasi grāmatā, aizraujoši ceļojot lappusēs un iepazīstot Bavārijas un Dienvidfrancijas dabu, pilsētas, ikdienu, parašas un ēdienu!

Foto:  Publicitātes materiāli.

Advertisements

2 responses to “Grāmata “Mana Francija jeb Ardievu, sniegs!”

Komentē!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s