Kā saplānot ceļojumu?

holiday-travel

Esmu “pati plānoju savu ceļojumu” idejas entuziaste. Taču lai viss izdotos, jāpievērš uzmanība milzum daudz informācijai, faktiem. Lai kaut ko neaizmirstu, ar saviem deviņiem pīlāriem iepazīstinu arī Jūs.

DOKUMENTI

– Pase vai ID karte. Noteikti jāpārbauda visi beigu termiņi, t.i. cik mēnešus pēc atgriešanās no ceļojuma vēl dokumentiem ir jābūt derīgiem un vai tā arī būs. Vairāk informācijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē 

– Vīzas. Ja vajadzīgas vīzas vai uzturēšanās atļaujas (vai ir citas tūristu nodevas), jānoskaidro, cik tās maksā, cik ilgā laikā ir noformējamas un kur (iespējams pat, ka ne Latvijā) tās izsniedz vai varbūt tās jāpērk, ierodoties konkrētajā valstī. Kādi dokumenti vajadzīgi, lai vīzas vai iebraukšanas atļaujas iegūtu?

– Valūta. Ja tiek lietota cita naudas vienība (īpaši eksotiskākām valstīm), jānoskaidro, kur to labāk samainīt (es parasti izvēlos TAVEX servisu). Jānoskaidro, vai pārsvarā varēs maksāt ar karti, vai arī jābūt skaidrai naudai (un cik daudz).

– Apdrošināšana. Kāda veida apdrošināšanu izvēlēties (bagāža, medicīna, citi faktori)? Rūpīgi izlasīt noteikumus un labāk ietver kādu ekstra dienu, īpaši jau ceļojot uz ilgāku laiku.

– Veselība. Eiropā ceļojot, darbojas EVAK karte, kuru izsniedz bez maksas. Tā nodrošina pirmo medicīnisko palīdzību un aprūpi jebkurā Eiropas valstī. Jānoskaidro vai dodoties uz konkrēto valsti nav vajadzīgas kādas potes (vai zāles pret malāriju). Ja potes vajadzīgas, jāparedz ilgāks laiks, lai tās saņemtu. Informācija VC4 vai Latvijas Infektoloģijas centrs.

– Konsulārais departaments. Labi jau laicīgi saglabāt visus telefonus. Vairāk informācijas šeit.

BAGĀŽA

– Čemodāni. Ja ceļojuma galamērķu sasniegšana notiek lidojot, konkrētajā avio sabiedrībā jānoskaidro rokas un nododamās bagāžas izmēri, jo pat daži centimetri var maksāt nododamās bagāžas cenu. Īpaši jāpievērš uzmanība tad, ja ir savienotie reisi, kad bagāžas izmēri var būt atšķirīgi. Jāpārdomā arī ko likt nododamajā bagāžā (visu, kas šķidrs, ass utt.), kā arī bagāžā jāparedz brīva vieta, ja no ceļojuma gribēsiet ko atvest – dāvanas, tradicionāli suvenīri un ēdamlietas utt. Rokas bagāžā liekot šķidrumus jāievēro noteikumi.

– Lidosta. Ja dažādu iemeslu dēļ sanāk nakti pavadīt lidostā, tad Sleeping in airport var uzzināt vairāk par to kā labāk un ērtāk šo laiku pavadīt.

– Ko ņemt līdzi, kas noderēs vienmēr? Vidēji bieza, lietus izturīga vējjaka ar kapuci (noderēs pret lietu, vēju, aukstumu) un silts viegls džemperis. Ērta mugursoma un pār plecu pārliekama soma (jau daudzus gadus izvēlos Camel Active somiņas – ļoti laba kvalitāte, funkcionalitāte (dažādas kabatas un kabatiņas, lai nerastos haoss) un vienkāršs izskats. Ērti, ūdeni necaurlaidīgi apavi un ērtas sandales (vasarai). Jau daudzus gadus braucienos līdzi ir vismaz vieni Ecco apavi – par to kvalitāti esmu pārliecinājusies daudzu gadu garumā (zābaki, kurpes, sandales). Info mapīte (iekšā dažādi bukleti, telefoni, noderīga informācija utt.) Antibakteriāla roku (spirta) želeja vai mitrās salvetes (var nopirkt uzreiz ierodoties konkrētajā galamērķī). Saspraudes (lai izvairītos no kabatas zagļiem (īpaši lielpilsētu burzmā), no abām pusēm velkamos mugursomu vai somu rāvējslēdzējus var saspraust kopā ar saspraudi vai, ja ir tikai viens rāvējslēdzis, piespraust pie somas auduma).

TRANSPORTS. Jo vairāk informācijas ievāksi par visa veida transportu (arī uz vietas konkrētajā galamērķi) – izdevīgās grupas (partneru) biļetes, maksas ceļi, turp atpakaļ biļetes (return-ticket), jo ātrāk un lētāk nokļūsiet vajadzīgajā gala mērķī. Tālākiem lidojumiem noderīgs varētu būt Expedia serviss. Var rezervēt lidojumu un pēc tam saņemt e-pastā (vai turpat personiskajā Expedia kontā) dažādus piedāvājumus konkrētajiem datumiem, galamērķiem vai konkrēti izvēlētajam reisam un vērot cenas kāpumus un kritumus, īstajā brīdī izvēloties izdevīgāko piedāvājumu. Labs palīgs (un daudzu ceļotāju ieteikts) ir Viamichelin.

NAKTSMĀJAS. Izvēle plaša – viesnīcas, viesu nami, moteļi, kopmītņu tipa vai kapsulu viesnīcu  arī ēdienreižu iespējas no „nav paredzēts” līdz „visas ēdienreizes” un „minibārs iekļauts”. Tagad arvien populārāka kļūst arī couchsurfing  ideja. Vairāk par šo ideju lasi šeit – Altebo blogā.

APSKATES OBJEKTI UN ĒDIENREIZES. Ko redzēt (apskates objekti vai vietas), kādi ir darba laiki un dienas, kur ēst un pārnakšņot, kur aizbraukt jeb kas interesants tuvējā apkaimē u.c. iespējas iepriekš vēlams izskatīt atsauksmēs, blogos, forumos, ceļotāju mājas lapās. Lietderīgi līdzņemšanai ir dažādi ceļveži. Man pašai ļoti patīk Zvaigznes ABC izdotie DK ceļveži (mazos ņemu līdzi, lielos izlasu pirms (dažreiz arī pēc) brauciena). Interneta vietnes, kur uzzināt vairāk:

– Travel news

– Trip Advisor

– Another travel guide

– Spotted by locals

– Lonely planet

City Pass (pilsētas kartes – populārākie apskates objekti un transports par izdevīgu cenu, dažādam dienu skaitam) dažādām pilsētām Amerikā, piemēram, Londonā vai citviet Eiropā. Vēl informāciju iesaku meklēt konkrēto valstu vai pilsētu tūrisma informatīvajās interneta lapās, arī dažādos privātajos blogos vai draugiem.lv ceļojumu sadaļā. Latvijas lielākā ceļošanas i-vietne Travelnews arī ir apkopojusi noderīgu informatīvo vietņu sarakstiņu. Interesantas ierosmes kā ceļot, iznomāt mašīnu vai pārnakšņot lētāk, arī marta Forbes izdevumā (68.lpp. – 73.lpp).

SUVENĪRI UN PIRKUMI. Vērtīgi jau pirms došanās ceļojumā uzzināt gan par izdevīgākajām iepirkumu vietām (ielām, centriem, tuvējām bāzēm vai veikalu mazpilsētām), atlaižu sezonām, laikiem un specifiskiem pirkumiem, kurus (esot konkrētajā vietā) noteikti jāiegūst arī sev.

NEPAREDZĒTI IZDEVUMI UN CITAS SVARĪGAS NIANSES. Tas viss rodas atkarībā no situācijas, bet ja ienāk prātā, ka kaut ko vajadzētu pirms braukšanas noskaidrot, tad labi šo ātro (bieži intuitīvo) ideju piefiksēt un kad ir laiks, patiešām arī noskaidrot.

 KALENDĀRS. To svarīgi paturēt redzeslokā, īpaši, lai nesajuktu dienas, jo datumi bez dienām var būt mānīgi (piemēram, 14. datums ļoti liek domāt par ceturtdienu, bet iespējams tā ir trešdiena).

BUDŽETA KOPSAVILKUMS (Pozīcijas): 1) Samaksāts (veikta priekšapmaksa)   2) Vēl jāmaksā   3) Plānotā maksa kopā   4) Reāli iztērētais kopā

KĀ REĀLI SĀKT PLĀNOT CEĻOJUMU? Sadali lapu deviņās vienādās daļās (Dokumenti. Bagāža. Transports. Naktsmājas. Apskates objekti. Ēdienreizes. Neparedzēti izdevumi un citas svarīgas nianses. Suvenīri un pirkumi. Kalendārs.) un pieraksti svarīgāko katrā no sadaļām***. Manuprāt, plānot ceļojumu pašam ir daudz interesantāk, finansiāli izdevīgāk un jaunatklājošāk, kā aizbraukt ar kādu tūrfirmu.

Lai plānošana veiksmīga, bet ceļojums aizraujošs!

Foto: publicdomainpictures.net by Petr Kratochvil

P.s. Komentāros aicinu rakstīt Jūsu pieredzi ar ceļojumu plānošanu, noderīgām mājas lapām un interneta vietnēm, kuras palīdzējušas plānošanas procesā, t.i. būs noderīgs resurss arī citiem.

Advertisements

6 responses to “Kā saplānot ceļojumu?

    • Es nekad neesmu braukusi ar aģentūru. Pieredzes apmaiņā jā (tad viss saplānots, biļetes, naktsmītnes pasūtītas, dienas plāns gatavs), bet savu atpūtas laiku gribu tikai sev – ar savējiem! :) Bet visticamāk, ja brauktu uz siltzemēm sauļoties, arī nopirktu ceļazīmi un ne par ko nedomātu! P.s. Ak nē, meloju, vienu reizi uz 2d braucu ar grupu (saplānots maršrutu), bija tāds haoss, neziņa, plānu maiņa, kas mani beidza nost. :D

Komentē!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s